Lørdag eftermiddag blev der spillet en intensiv håndboldkamp, da KIF Kolding og Nordsjælland Håndbold mødtes i Sydbank Arena i Kolding. I en kamp, hvor føringen skiftede flere gange, og dramaet blev holdt intakt lige til den sidste sekund, trak Nordsjælland det længste strå med en sejr på 29-28.

Kampen startede tæt med KIF Kolding, der havde en snæver føring på 5-4 efter de første syv minutter. Ved det 18. minut udbyggede KIF deres føring til 12-9, da Bjarke Christensen nettede på kontra. Men Nordsjælland lod sig ikke kue og med Gustav Bruun, der udlignede på kontra i det 23. minut, voksede gæsternes selvtillid. På dette tidspunkt havde KIF skiftet deres målmand, Magnus Brandbyge, ud med nyerhvervelsen Anton Hellberg.

Holdene gik til pause med Nordsjælland foran med 15-14, hvilket var en antydning af den spænding, som anden halvleg ville bringe.

Efter pausen fortsatte kampens høje tempo. 39 minutter inde i kampen bragte Sander Øverjordet, som var tilbage fra skade, KIF Kolding foran med 21-20. Men Nordsjælland vendte hurtigt bøtten og førte 23-21 efter 44 minutter. Seks minutter senere havde gæsterne udbygget deres føring yderligere til 26-23. Dog var KIF Kolding ikke færdige endnu. Bjarke Christensen sørgede for udligning til 26-26 med kun fem minutter tilbage på uret.

Dramaet kulminerede i kampens sidste øjeblikke. Med Nordsjælland i front med 29-28, havde KIF Koldings Sander Øverjordet chancen for at udligne, men hans skud ramte stolpen i det sidste sekund.

Med dette nederlag befinder KIF Kolding sig fortsat på ligaens sidsteplad

Annoncer

Log ind

Bliv medlem (kommer snart)
Få adgang til eksklusivt indhold og funktioner

Kommentar

Ingen kommentarer endnu