LOKALT. Der var langt at køre for nogle af holdene. Fra Frederikshavn i nord til Nyborg i øst havde deltagerne lagt vejen forbi Fredericia for at være en del af noget særligt. I alt 16 hold fordelt på otte klubber mødte op i de to haller, hvor der blev spillet omkring 40 kampe i en stemning af smil, hep og fairplay.
For Peter Nielsen, træner for KFUM’s Solsikkeholdet, var det svært at skjule begejstringen bagefter. »Vi blev blæst lidt bagover over, at der var så mange hold i år i forhold til sidste år. Men når man ser børn og voksne, og hvordan de bare har hygget sig, så er det det hele værd,« siger han.
Stemningen i hallerne var svær at tage fejl af. Kampene blev afviklet i en atmosfære, hvor det ikke var resultaterne, der fyldte mest, men derimod fællesskabet på tværs af klubber, kommuner og landsdele. Hep og klapsalver lød fra sidelinjen, og smilet sad løst hos både spillere, trænere og tilskuere hele dagen igennem.

Det store hold fik lov at give den gas
I år stillede KFUM med to hold, en nyhed i forhold til sidste år, hvor klubben kun havde ét hold med. Det nye hold samler de lidt større deltagere i alderen 12 til 25 år, og det gav en særlig frihed på banen.
»De synes, det har været mega fedt, fordi de kunne give den gas uden at skulle tage hensyn til de mindre spillere, som de skulle sidste år. De fik lov til at spille rigtigt fodbold,« fortæller Peter Nielsen.
Og begejstringen sidder stadig i kroppen på spillerne. »De spørger mig allerede, hvornår vi skal det igen,« siger han med et smil.
Dagen blev rundet af med uddeling af pokaler til alle deltagende hold.

To gange om året fremover
Håbet er, at succesen kan gentages. KFUM arbejder på at afholde en udendørs udgave af SolsikkeCup inden sommerferien — ligesom de gjorde sidste år — og på sigt køre med to arrangementer om året, ét indendørs og ét udendørs. Planerne er endnu ikke helt på plads, men opbakningen fra de øvrige hold lover godt. »Vi har hørt fra både Frederikshavn, Nyborg og Seest, at de kommer igen. Vi har kun hørt positive ting,« siger Peter Nielsen.
For arrangørerne bag var det en lang og krævende dag — men den bedste slags. »Det er hårdt, men sjovt,« som Peter Nielsen selv satte ord på det.




















Log ind
Kommentar