Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

← fredericiaavisen.dk

Social- og boligminister gæster Fredericia

Social- og boligminister gæster Fredericia

Socialdemokratiet i Fredericia inviterer alle interesserede til debatmøde. Det starter med et inspirerende oplæg fra Pernille Rosenkrantz-Theil, tidligere Børne- og under-visningsminister, nuværende Social og boligminister. 

Pernille har et personligt kendskab til stress, hvilket i 2009 blev beskrevet i samtalebogen ’Ned og op med stress’, i en samtale med stressekspert Thomas Milsted. Pernille kan give os et indgående indblik i det, stress gør ved mennesker og hvordan livet bliver efterfølgende. 

Efter oplægget vil der være debat, ledet af folketingskandidat for Socialdemokratiet i Fredericia, Andreas Dyhrberg Andreassen. Mødet arrangeres af to af partiforeningens netværk, Børne- og ungdomspolitisk netværk og Landspolitisk netværk. 

Man behøver ikke at være medlem af Socialdemokratiet - eller for den sags skyld stemme socialdemokratisk - for at deltage i mødet.

Der serveres kaffe og kage. Deltagelse er gratis. Der kræves ingen tilmelding til mødet, der finder sted mandag den 24. april 2023 kl. 18 – 19.30 i Riddersalen, Riddergade 9, 7000 Fredericia

Læs også

Fem års arbejde, en investor på hånden og 24 finansierede boliger: Nu frygter de to mænd bag sportskollegiet, at et sparekatalog vælter det hele på målstregenDe unge kunstnere får byrådssalens væggePoul Rand om sparerunden: Byrådet sidder og venter på, at forvaltningen finder pengeneBent Jensen efter ny DI-måling – Fredericia har helt særlige kort på hånden