Ribe-Esbjerg HH har besluttet at afskedige deres cheftræner, Anders Thomsen. Vestjyderne er potentielt en modstander, som FHK kan møde i slutspillet, der starter i april.

Ribe-Esbjerg har kun vundet en ud af de seneste syv ligakampe. Det har medført, at holdet er faldet fra en placering i den øverste del af tabellen til nu at indtage ottendepladsen, som er skæregrænsen for slutspillet.

På papiret har Ribe-Esbjerg endnu ikke officielt sikret sig adgang til slutspillet. I de sidste to spillerunder skal vestjyderne opnå én sejr for at være sikre, da afstanden ned til SønderjyskE på niendepladsen er tre point. Netop SønderjyskE er modstanderen i deres næste kamp den 20. marts, og det er sandsynligvis med dette for øje, at Ribe-Esbjerg har valgt at afskedige Anders Thomsen for at indføre ny energi i truppen.

– Efter en stærk start på sæsonen har holdet i de seneste måneder oplevet en nedadgående kurve, og de seneste kampe har vist et REHH-mandskab, der har stået svagere både individuelt og som hold end i sæsonens første del. På trods af Anders Thomsens bestræbelser har det ikke været muligt at ændre denne tendens, oplyser Ribe-Esbjerg i en pressemeddelelse.

Anders Thomsen blev ansat i Ribe-Esbjerg i november 2021 og førte i sine to første sæsoner klubben til slutspillet, som de også ser ud til at være på vej mod i denne sæson. Trods dette har Ribe-Esbjerg valgt at afskedige Thomsen og erstatte ham med Jesper Holm, som indtil nu har været assistenttræner.

Hvis Ribe-Esbjerg ender på sjette eller syvendepladsen i grundspillet, vil de møde FHK i slutspillet. Syvendepladsen, som TMS Ringsted aktuelt indtager, er kun et point væk, mens der er to point op til Skjern på sjettepladsen.

Annoncer

Log ind

Bliv medlem (kommer snart)
Få adgang til eksklusivt indhold og funktioner

Kommentar

Ingen kommentarer endnu