SPORT. Fredericia Håndboldklub går søndag aften i gang med det afgørende slutspil i Herreligaen, når holdet gæster Bjerringbro-Silkeborg i Jysk Arena.

Kampen fløjtes i gang klokken 19.40 og vises direkte på TV 2 Sport. Det er første runde af slutspillet, hvor FHK skal forsøge at bygge videre på det momentum, der sikrede dem en flot tredjeplads i grundspillet.

Kampen mod BSH bliver en nøgleduel i en tæt pulje, hvor også GOG og TTH Holstebro er med. Fredericia kommer ind til opgøret med ét bonuspoint og møder et BSH-hold, der har været svingende i grundspillets afslutning.

Men FHK’s opgør er blot én af mange spændende håndboldkampe, der bliver sendt på TV 2’s platforme i denne uge. Her er hele oversigten:

Onsdag:

SønderjyskE – Team Esbjerg, kl. 18.20 (TV 2 Sport)

København – Nykøbing Falster, kl. 20.10 (TV 2 Sport)

Torsdag:

Horsens – Odense, kl. 18.20 (TV 2 Sport)

Viborg – Ikast, kl. 20.10 (TV 2 Sport)

Lørdag:

Skjern – Aalborg, kl. 15.40 (TV 2)

TTH Holstebro – GOG, kl. 17.50 (TV 2 Sport)

Søndag:

Skanderborg AGF – Mors-Thy, kl. 17.50 (TV 2 Sport)

Bjerringbro-Silkeborg – Fredericia, kl. 19.40 (TV 2 Sport)

Med otte direkte TV-kampe fordelt over fem dage er der lagt op til en intens uge for håndboldelskere – og for FHK’s vedkommende starter det hele søndag aften med et vigtigt skridt mod semifinalerne.

Log ind

Bliv medlem (kommer snart)
Få adgang til eksklusivt indhold og funktioner

Kommentar

Ingen kommentarer endnu