Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkSport

FC Fredericia smed sikker føring væk og glippede sejr

FC Fredericia smed sikker føring væk og glippede sejr

På en eftermiddag, hvor FC Fredericia kæmpede bravt for overlevelse i NordicBet Ligaen, endte opgøret mod HB Køge uafgjort 2-2. FC Fredericia havde muligheden for at cementere deres position i ligaen med en sejr, men måtte nøjes med det ene point.

Forud for kampen blev Frederik Carstensen tilgængelig for holdet, mens Nicolaj Ritter sad ude. Carstensen gled direkte ind i startopstillingen og erstattede Anders Holvad, mens Frederik Christensen tog Ritters plads.

Kampen begyndte med et højt tempo, da FC Fredericia efter bare to minutters spil fik bolden i målet efter et hjørnespark fra Jesper Juelsgård til Nicklas Røjkjær. Målet blev dog annulleret for offside, og stillingen forblev 0-0.

https://www.estate.dk/ejendomsmaeglere/midtjylland/estate-peter-moeller-fredericia

I kampens 12. minut var det Adam Jakobsen, der var tæt på at bringe FC Fredericia foran. Han vendte om i feltet og fik sendt et skud afsted, men det blev blokeret i sidste øjeblik.

Fem minutter senere smækkede Carstensen bolden ind i feltet, hvor Mathias Kristensen fik bolden og spillede den videre til Røjkjær, der testede målmanden. Dog blev hans skud pareret med en imponerende redning.

Kampens første mål kom i det 36. minut, da Nemanja Cavnic havde hånd på bolden i feltet. Røjkjær omsatte det efterfølgende straffespark sikkert og bragte FC Fredericia foran 1-0 med sit tiende sæsonmål.

Ti minutter inde i anden halvleg blev føringen udbygget til 2-0. Carstensen førte bolden frem, spillede til Mathias Kristensen, der sendte bolden ind til en fri Adam Jakobsen, som scorede sikkert. Carstensen fortsatte sin gode form i det 63. minut med et hidsigt raid, men hans aflevering ind i feltet blev blokeret inden den nåede frem til Jakobsen.

https://fredericiashipping.dk/da/

I det 67. minut blev spændingen genoplivet, da Zean Dalugge reducerede for HB Køge til 2-1 efter et indlæg. Det blev starten på et massivt HB Køge-pres, der dog ikke for alvor kastede noget af sig.

I kampens slutfase blev Anders Holvad sendt på banen, og han fik en stor chance i det 87. minut, men brændte desværre sit skud. I stedet udlignede Yousef Salech til 2-2 i kampens overtid, da han sprang højere end Jeppe Gertsen og headede bolden i mål. Dette blev kampens sidste scoring, og kampen endte 2-2.

FC Fredericia spiller næste kamp på søndag på hjemmebane mod Fremad Amager, hvor de vil fortsætte deres kamp for overlevelse i NordicBet Ligaen.

Læs også

Frisparksperle sikrede FC Fredericia sejren over EsbjergAsbjørn Bøndergaard glæder sig over comebacket i den røde trøjeMichael Hansen glæder sig over det defensive efter smal sejrKlubbens rygrad fyldte 50 - og fik en sejr over Aalborg i fødselsdagsgave