POLITI. Torsdag den 9. oktober 2025 – kort før klokken 12 – oplyser Sydøstjyllands Politi, at der er sket et færdselsuheld på den Sønderjyske Motorvej i forbindelse med en politieftersættelse.

Uheldet er sket mellem afkørsel Kolding S og afkørsel Kolding V i nordgående retning, og politiet er selv involveret i hændelsen.

Ifølge politiets melding på det sociale medie X er motorvejen spærret i nordgående retning, mens myndighederne arbejder på stedet.

»I forbindelse med en eftersættelse er der sket et færdselsuheld på den sønderjyske motorvej mellem afkørsel Kolding S og afkørsel Kolding V i nordgående retning, hvor politiet er involveret. Motorvejen er spærret i nordgående retning. Vi melder ud, når vi har yderligere,« skriver Sydøstjyllands Politi.

Der er endnu ingen oplysninger om tilskadekomne eller omstændighederne bag eftersættelsen.
Bilister i området opfordres til at følge politiets anvisninger og finde alternative ruter, da uheldet medfører betydelige trafikale gener.

Politiet forventes at komme med en opdatering, når der foreligger nye oplysninger.

Log ind

Bliv medlem (kommer snart)
Få adgang til eksklusivt indhold og funktioner

Kommentar

Ingen kommentarer endnu