Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkKrimi

Beruset 23-årig fra Fredericia anholdt efter optræk til ballade ved D.N.A

Beruset 23-årig fra Fredericia anholdt efter optræk til ballade ved D.N.A

En episode ved diskoteet D.N.A i Prinsessegade i Fredericia gav anledning til en anholdelse søndag morgen. Ifølge Sydøstjyllands Politi blev en 23-årig mand fra Fredericia anholdt efter at have skabt problemer både inde på diskoteket og udenfor.

Hændelsen fandt sted omkring kl. 04:34 søndag morgen, hvor den unge mand, der var synligt beruset, opførte sig dårligt på diskoteket. Han blev bortvist på grund af sin upassende adfærd, men insisterede på at blive stående foran diskoteket og forsøgte flere gange at komme ind igen.

Politiet blev tilkaldt og bad den 23-årige mand om at forlade stedet, men han nægtede. Dette førte til, at han blev anholdt og bragt til detentionen for at tilbringe resten af natten.

Del artiklen

Læs også

Brød skydedøre op og tog tom pengeskuffeFalske pengesedler dukkede op ved kassen – to gangeTo lystfiskere sigtet – de manglede fisketegnBilist havde glemt, at hun ikke har kørekort