Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkSport

Vingegaard deltager i Vuelta a España

Vingegaard deltager i Vuelta a España

Den danske cykelstjerne Jonas Vingegaard er endnu ikke færdig med at træde i pedalerne denne sæson. Selv efter hans præstation i Tour de France, står han nu klar til at deltage i den sidste Grand Tour i år, Vuelta a España. Dette bekræftes af hans hold, Jumbo-Visma, over for TV 2 Sport.

I en kommentar til den spanske avis Marca, bekræfter Vingegaard sin deltagelse med ordene:

- Vi ses i Barcelona, som er en henvisning til det sted, hvor Vueltaen starter den 26. august med en holdtidskørsel.

Det er ikke kun Vingegaard, der repræsenterer Jumbo-Visma i Vuelta a España. Primoz Roglic, holdets anden store klassementsrytter, forventes også at stille op. Roglic har allerede vundet løbet samlet hele tre gange.

Selvom det endnu er uklart, hvem der bliver holdets kaptajn, er det meget muligt, at Roglic og Vingegaard vil dele denne rolle. Med to så stærke ryttere på holdet, ser det ud til, at Jumbo-Visma er godt rustet til at konkurrere i årets Vuelta a España.

Læs også

FHK-spillere efter nederlaget: En elendig anden halvlegRibe-Esbjerg tog luften ud af premierefesten i FredericiaFHK jagter de første hjemmepoint mod Ribe-EsbjergFC Fredericia jagter point mod ubesejrede Hvidovre