Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

← fredericiaavisen.dk

Vejret viser tænder – kraftigt skybrud rammer også tunnelen ved Taulov Kirkevej

Vejret viser tænder – kraftigt skybrud rammer også tunnelen ved Taulov Kirkevej

VEJRET. Det varslede kraftige regnvejr er i løbet af eftermiddagen for alvor slået igennem, også i Taulov. Tunnelen ved Taulov Kirkevej er lige nu oversvømmet, og vejen er stort set ufremkommelig. Det viser billeder, redaktionen har modtaget.

Flere borgere melder samtidig om store mængder vand på vejene i hele Fredericia-området, og tunnelen i Taulov er ingen undtagelse. Her står vandet så højt, at forbipasserende umuligt kan komme igennem til fods uden at blive gennemblødte.

Store vandmængder har tirsdag eftermiddag fyldt tunnelen ved Taulov Kirkevej. Foto: Diana Pedersen

Tidligere i dag varslede Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) kraftig regn og lokale skybrud for hele Trekantområdet, herunder Fredericia. Varslet gælder frem til onsdag morgen klokken 06.00, hvor vejret forventes at klare op.

Foto: Diana Pedersen

Torsdag ventes vejret dog igen at blive tørt og varmt med sol og temperaturer op omkring 24 grader.

Del artiklen

Læs også

Herslev-borgere er vrede over flyttet busstoppestedFor mange unge er Ungdommens Hus ikke bare et sted, de kommer. Det er det første sted i Fredericia, de hører tilFredericia sagde ja til en hel sommer, og den sagde ja tilbage: Nu er byen kåret til Årets Juleby, inden bladene er faldetLouise Thaysen Raun kigger op, hvor andre kigger ned