Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkSport

Vejle Boldklub står foran muligt ejerskifte

Vejle Boldklub står foran muligt ejerskifte

Ifølge B.T., er der fremskridt i forhandlingerne om salg af klubben til en investor fra Tyskland. Mediet nævner muligheden for et enten fuldstændigt eller delvist salg.

Klubbens nuværende ejer, Andrew Zolotko, har 60 procent af aktierne, mens de resterende 40 procent er i hænderne på Klaus Eskildsen.

B.T. rapporterer, at Zolotko forhandler om salg af sin majoritetsandel, og Eskildsens andel kan også være en del af forhandlingerne.

Tilbage i april 2022 offentliggjorde Zolotko, at han havde afvist to tidligere tilbud på klubben.

Vejle Boldklub er blevet kontaktet af mediet bold.dk for en udtalelse om disse oplysninger, men klubben har ikke ønsket at kommentere.

Del artiklen

Læs også

Fredericia-spiller hjem fra Sverige med bronze om halsen – »Så tog vi os sammen, og så skete det«Danko og Birksø stod i vejen i målløst lokalbragLIVE: Sæsonens første lokalbrag mellem Kolding og FredericiaFredericia møder et Kolding-mandskab uden sejre i de seneste kampe