Efter sagen om de manglende trafikplaner i Fredericia Kommune i forbindelse med det omfattende gravearbejde er formand for Teknisk Udvalg, John Nyborg (A), klar i mælet: Det skal blive bedre.
Nyborg slår fast, at det ikke er godt nok, at der ikke har været lavet planer på et papir. Han har dog en formodning om, at der har været en idé med det hele, men som så ikke er skrevet ned i en trafikplan.
– Der har helt sikkert været tænkt tanker omkring det, men der har ikke været noget på papir, og det skal vi selvfølgelig have, men vi skal også huske, at meget af det gravearbejde der har været er, fordi vi som kommune har valgt at være en levende by. Vi har udskudt projekter pga. det, og derfor har der været meget på en gang. Man skal derfor huske på alle de gode arrangementer vi havde i foråret og sommeren 2024, der udskød en del vejarbejde. Vi har nok presset for meget ind, og noget af det burde vi måske have løftet ind tidligere, siger John Nyborg.
En central kritik af gravearbejdet har været, at der ikke har været udarbejdet tilstrækkelige trafikplaner, og der er sket afspærringer fra den ene dag til den anden uden at informere borgerne. Nyborg mener dog, at vejarbejdet har været forsvarligt, selvom der ikke har været lavet en decideret trafikplan.
– Det, vi gør, er forsvarligt, fordi hver gang man iværksætter vejarbejde, er der risiko for, at tingene kan gå galt. Men vi skal selvfølgelig have haft et bedre overblik, og det er det, vi arbejder på at få nu, erkender Nyborg.
Han understreger, at arbejdet med trafikplaner og organisering af vejarbejder er noget, der er blevet taget op af Teknisk Udvalg, og at der er et klart mål om at få en bedre og mere effektiv planlægning fremover.
Et andet vigtigt punkt, som Nyborg fremhæver, er vigtigheden af at tage hensyn til de bløde trafikanter. Med et stadigt voksende gravearbejde og øget trafik presser kommunen i stigende grad både biler og fodgængere til at dele pladsen.
– Jeg synes også, at det er et gensidigt hensyn. De bløde trafikanter er dem, vi skal passe på. Bilisterne er de hårde trafikanter. Der skal være gensidigt hensyn med skiltene, og vi skal være opmærksomme på, at de virker sammen, ellers får vi et kæmpe problem, siger Nyborg.
Han påpeger også, at kommunen nu har et ansvar for at sikre, at både bilister og bløde trafikanter kan færdes sikkert under og efter vejarbejderne. Nyborg mener, at der er behov for en endnu tættere koordinering af afmærkninger og trafikstyring i hele kommunen, så de forskellige trafikanter kan bevæge sig uden unødige forsinkelser og farer.
Fredericia AVISEN gennemførte i januar 2025 en læseafstemning om gravearbejdet, og resultaterne var klare – 80% af de adspurgte var utilfredse med, hvordan arbejdet blev håndteret, og hvordan det påvirkede trafikken i byen. Dette resultat gør et tydeligt indtryk på John Nyborg.
– Ja, det gør det helt klart. Det er noget, jeg arbejder på at forbedre. Vi i udvalget skal blive bedre til at planlægge og koordinere vores arbejde. Det er et område, vi skal prioritere højere fremadrettet, slutter Nyborg.