Avisen

fredericiaavisen.dk › Krimi

To sigtelser i forbindelse med fodboldkamp

To sigtelser i forbindelse med fodboldkamp


I forbindelse med søndagens fodboldkamp mellem OB og Brøndby, rapporter Fyns Politi om to forskellige hændelser, der kastede sigtelser af sig.

Den ene hændelse fandt sted kl. 18:32 den 25. februar 2024, hvor en 16-årig mand fra Københavns kommune blev sigtet for at overtræde ordensbekendtgørelsen. Efter kampen ved OB's hjemmebane forsøgte den unge mand at indlede slagsmål og skabte uorden ved at kaste genstande, herunder ølglas, mod en mindre gruppe mennesker. Denne adfærd fandt sted på Østre Stationsvej og involverede yderligere Brøndby-fans, som bidrog til urolighederne ved også at kaste genstande.

En anden episode blev rapporteret kl. 15:35 samme dag og sted, hvor en 29-årig mand fra Esbjerg kommune blev sigtet. Han undlod at efterkomme politiets anvisninger og gjorde modstand mod politiets forsøg på at opretholde orden ved at råbe af dem og forsøge at forcere en politiafspærring.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på fredericiaavisen.dk →

Læs også

Nægtede at stoppe for politiet, og biljagt endte i sigtelserBilist på 43 år kørte spirituspåvirket midt om nattenTyve brød ind i byggeplads og tømte container for messing og værktøj for 50.000 kroner35-årig mand i grundlovsforhør sigtet for grov vold på diskotek i Fredericia