Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Krimi

To mænd stjal campingvogn

To mænd stjal campingvogn

I nat klokken 01:41 oplevede Fredericia en usædvanlig sag. To mænd, henholdsvis 37 og 39 år, uden fast tilknytning til Fredericia, blev anholdt i forbindelse med tyveri af en campingvogn.

En opmærksom borger på Søndermarksvej opdagede de to mænd, der hastigt kørte fra stedet med campingvognen, og alarmerede politiet. Campingvognen, der vejer 1350 kg, blev stoppet på Skærbækvej, og mændene blev anholdt.

Udover tyveriet blev den ene mand sigtet for at være påvirket af stoffer, der er en overtrædelse af straffelovens paragraf 64. Der er nu overvejelser om, hvorvidt de to mænd skal stilles for en dommer i et grundlovsforhør.

Del artiklen

Læs også

Bilist sigtet for narkokørsel og økse i bilen58-årig fra Fredericia sigtet for vold mod vagt ved håndboldkamp i AarhusMedie: En anholdt og to tilbageholdt efter tumult ved Skanderborg AGF mod Fredericia HKBilist kørte formentlig over for rødt i voldsom kollision