Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Politik

Tidligere ministers billede brugt på datingsider

Tidligere ministers billede brugt på datingsider

En eller flere personer har brugt billeder af den tidligere transportminister, Benny Engelbrecht, uden hans tilladelse. Benny har åbent fortalt om dette på sine sociale medier og advarer nu andre om, at deres billeder muligvis også kan blive misbrugt. Han har videregivet sagen til politiet og roser deres indsats i at efterforske sagen.

Benny har udsendt en advarsel på Twitter og beder folk om at være opmærksomme, hvis de ser hans billede på en datingside, da det ikke vil være ham. Politiet er i øjeblikket i gang med at efterforske mindst ét tilfælde af identitetsmisbrug, som Benny har været udsat for, men der kan potentielt være dusinvis af andre tilfælde.

Det er en alvorlig sag, da misbrug af billeder kan have negative konsekvenser for den person, som billedet tilhører. Det er vigtigt at være forsigtig med, hvem man deler sine personlige oplysninger og billeder med på nettet. Benny Engelbrecht opfordrer alle til at være opmærksomme og forsigtige på nettet for at undgå at blive udsat for lignende misbrug.

https://twitter.com/BennyEngelbrech/status/1631927977377247234
Del artiklen

Læs også

Ægtepar er kede af onde rygter om Herslev BørnehaveFredericia Kommune har et merforbrug på 20,5 millioner kroner på voksenområdetDetailhandel ved Vejlevej sættes på pause, fordi aftalen om vejtilslutningen manglerSnerydningen i Fredericia rykkes en time frem — snehegn på de udsatte veje droppes