Avisen

fredericiaavisen.dk › Kultur

Store stemmer under åben himmel

Store stemmer under åben himmel

Kongelig sommeropera fortsætter Danmarksturnéen rundt i sommerlandet med seks koncerter i august

Med fingrene godt krydsede for det danske sommervejr drager operasangere fra Den Kongelige Opera på turné rundt i Danmark og kan opleves i berømte højdepunkter fra operaen og operettens verden. De stemningsfulde koncerter finder sted på nogle af landets smukkeste steder ved slotte, i parker og på pladser med augusthimlens improviserede scenografi som fantastisk naturkulisse.

Operasolisterne Sofie Elkjær Jensen, Hanne Fischer, Niels Jørgen Riis og Morten Staugaard besøger sammen med pianisten Nick Fletcher og konferencieren Katrine Nyland Sørensen Axeltorv i Nakskov, Schackenborg Slot ved Møgeltønder, Byparken i Esbjerg, Resenlund i Skive, Byparken i Vejle og Bramstrup ved Årslev.

Blandt de mange populære operaer og operetter på koncertprogrammet er Mozarts Don Juan, Bizets Carmen, Verdis La traviata, Offenbachs La Périchole, Gershwins Porgy og Bess samt Heises danske nationalopera Drot og marsk, som også kan opleves i Operaen til januar.

KONGELIG SOMMEROPERA AUGUST 2023
Axeltorv, Nakskov - fredag 11. august kl. 18
Schackenborg Slot - lørdag 12. august kl. 18
Byparken, Esbjerg - søndag 13. august kl. 16
Resenlund, Skive - fredag 18. august kl. 18
Byparken, Vejle - lørdag 19. august kl. 16
Bramstrup, Årslev - søndag 20. august kl. 16

MEDVIRKENDE
Sofie Elkjær Jensen, sopran
Hanne Fischer, mezzosopran
Niels Jørgen Riis, tenor
Morten Staugaard, bas
Nick Fletcher, klaver
Katrine Nyland Sørensen, konferencier

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på fredericiaavisen.dk →

Læs også

Fredericia Art Festival åbner byen for kunst hele weekendenHundrede år efter de første biler kørte gennem volden, holder Danmarks Port fødselsdagHistorieekspressen kører med fire aftener om frihed, magt og demokratiUffe var med til at skabe grundlaget for Kanalbyen, og nu vil han vise, hvad der er kommet ud af det