Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Krimi

Stjålet hjertestarter fundet

Stjålet hjertestarter fundet

Den hjertestarter, der tidligere på ugen blev stjålet fra Sct. Knuds Skole & Børnehave i Fredericia, er nu kommet tilbage. Skole- og institutionsleder Joachim Grundtvig bekræfter, at den igen er på sin plads.

Hjertestarteren, der har været brugt flere gange i akutte situationer, forsvandt for få dage siden, hvilket skabte stor bekymring. Joachim Grundtvig opfordrede dengang alle, der havde set eller hørt noget, til at melde sig.

Omstændighederne omkring, hvordan den er kommet tilbage, er endnu ikke helt klare, men skolen glæder sig over, at den igen kan være en del af beredskabet.

Del artiklen

Læs også

Tyv knuste rude og snuppede dyre briller fra udstillingsvindueKvinde på 33 råbte højt om politiet midt på nattenVilla udbrændt i Gårslev i natNattepatrulje fandt peberspray på mand