Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

← fredericiaavisen.dk

Søren Pape er død

Søren Pape er død

Den Konservative gruppeformand, Søren Pape, er afgået ved døden. Han blev 52 år gammel.

Under et hovedbestyrelsesmøde for sit parti i Vejen fredag, fik Søren Pape Poulsen en hjerneblødning. Han blev straks transporteret til Odense Universitetshospital, hvor han døde lørdag.

- Alle, der har været så heldige at kende Søren, ved, at han var et omsorgsfuldt menneske. Det kunne de fleste endda mærke, selvom de bare havde mødt ham kort. Han tænkte altid på andre først, skriver Søren Vandsø, generalsekretær i Konservative, på partiets hjemmside.

Læs også

Skærbæk skal vokse, men striden står om en gammel gårdDirektionen: Kassen er tom i 2030, hvis politikerne ikke finder 150 millioner i besparelserSæsonpremiere i Nordsjælland: Kan FHK åbne ligaen med en udesejr?Frivillige giver indlagte unge et pusterum fra sygdommen