Der er afsat tre millioner kroner til at finde en løsning der forhindrer, at midtbyen i Fredericia igen drukner i sit eget regnvand og skidt. Det er sket mange gange tidligere og,det vil ske igen. I en blanding af mangel på ideer og en evne til at overkomplicere at simpelt problem, er planen om at sikre midtbyen mod oversvømmelser ved skybrud atter lagt i mølposen. Forklaringen er, at der er for mange installationer i gaden ud for hotel Gammel Havn. Ved de seneste alvorlige midtbyoversvømmelser har jeg foreslået at lave en kæmpe rist i gaden ved hotel Gammelhavn. Ideen er, at vandet kan løbe gennem risten og ned i en lukket kanal der fører vandmasserne ud i Gammel Havn. I kanalen kan der laves et lukkesystem, der forhindrer højvande i Lillebælt i at oversvømme midtbyen. Den ide er endelig taget til indtægt i klima og miljøudvalget og mange tak for det. Det kan imidlertid ikke lade sig gøre for tre millioner kroner.

Hvad så? 

En enkelt løsning er, at fjerne fem meter af den firs centimeter høje klimasikring mellem Oldenborggade og Gammel Havn og erstatte volden af en kraftig rist. Ved skybrud vil regnvandet simpelthen strømme direkte gennem risten og ned i Gammelhavn uden at vandet anretter skade. 

Hvis der i modsat fald er udsigt til stormflod i Lillebælt, fjernes risten og erstattes af en kraftig træplade der forhindrer Bæltet i at oversvømme byen. Det er en enkelt løsning som en af vores lokale entreprenører hurtigt kan etablere. Pengene er der og jeg har en plan der dur. Ved alvorligt skybrud kan Oldenborggade afspærres ved Gammel Havn, så der ikke opstår faretruende situationer, når enorme vandmasser ledes væk fra byen. Det giver mening og det er sund fornuft.