FREDERICIA. Torsdag aften den 9. oktober var Louis Nielsen i Fredericia fyldt med smil, taknemmelighed og lettelse. Efter lukketid åbnede butikken sine døre for en ganske særlig gruppe borgere – udsatte danskere fra Blå Kors’ Familienetværk i Fredericia.
De fik muligheden for en gratis synstest med sundhedstjek og nye briller, som en del af initiativet på Synets Dag. Fredericia-butikken var en af 32 Louis Nielsen-butikker landet over, der deltog i samarbejdet med Blå Kors.

For Michael Biegala, der er ejer og chefoptiker hos Louis Nielsen Fredericia, blev det en oplevelse, der satte spor.
»Det var en virkelig rørende aften. Det var dejligt at kunne hjælpe mennesker, som ellers ikke har muligheden for at passe godt på synet. Et godt syn er vigtigt for at kunne fungere i hverdagen, så det gør virkelig en forskel,« fortæller han.
Flere af de fremmødte havde i lang tid undværet briller, og aftenen viste tydeligt, hvor stort behovet er for den slags initiativer.
»Vi kunne konstatere, at de fleste af borgerne havde behov for briller. Det understreger, hvor vigtigt initiativet er. For mange af dem kan det gøre en kæmpe forskel i hverdagen at kunne se ordentligt igen,« siger Michael Biegala.

Stemningen i butikken var præget af glæde og taknemmelighed.
»Der var meget glæde og mange smil. Jeg tror, det er fordi, at mange er klar over, at synet er vigtigt, og derfor er det vigtigt at få muligheden for at passe på det,« siger han.
Hos Blå Kors Danmark glæder man sig over samarbejdet og den konkrete hjælp, borgerne fik.
»I Blå Kors møder vi dagligt mennesker, som af den ene eller anden grund står i svære livssituationer, og her kan det være svært at finde det mentale og økonomiske overskud,« fortæller Morten Skov Mogensen, generalsekretær i Blå Kors Danmark.
Han peger på, at initiativet gør en reel forskel for de mennesker, der deltog.

»Borgerne blev mødt af kompetente og indfølende medarbejdere og fik en meget betydningsfuld hjælp med deres syn og øjensundhed, som de ellers ikke ville have fået. Det har virkelig stor betydning,« siger han.
For mange udsatte kan det være svært at prioritere øjensundheden, enten på grund af økonomi eller manglende overskud i hverdagen. Samarbejdet mellem Louis Nielsen og Blå Kors giver derfor mulighed for, at flere får den hjælp, de har brug for – og som kan forbedre deres livskvalitet markant.
Initiativet blev gennemført i hele landet, og mere end 550 udsatte danskere fik i løbet af torsdagen hjælp til øjensundhed og nye briller.