Energikoncernen Ewii og FredericiaLive, foreningen bag Tøjhuset og Eksercerhuset i Fredericia, har indgået et nyt partnerskab, der skal støtte FredagsJAM. Partnerskabet har til formål at fremhæve FredagsJAM som en vigtig platform for unge musikere, hvor de kan udvikle sig og få erfaring med at stå på en scene i et trygt miljø.
FredagsJAM er en ugentlig begivenhed, der finder sted på Tøjhusets afslappede caféscene. Her kan musikere i alle aldre frit deltage i jamsessions, der starter med en åbningskoncert af et nyt band. Bandene kommer fra både nær og fjern og bringer forskellige musikalske bud på, hvordan musik kan lyde.
Vært og kunstnerisk leder Nana Pi Aabo-Kim har stået i spidsen for FredagsJAM siden juni 2017. Med et åbent sind og et ønske om at skabe plads til alle musikgenrer har hun skabt en platform, hvor musikere kan bryde genrer ned og danne fællesskab gennem musikken – uanset alder, erfaring eller genre.
Vigtig støtte til de unge musikere
Nana Pi Aabo-Kim, der også er saxofonist og underviser på Den Kreative Skole i Fredericia, har været en nøgleperson i arbejdet med at motivere unge musikere til at deltage i FredagsJAM. Det er netop denne indsats, der nu får støtte gennem partnerskabet mellem Ewii og FredericiaLive.
– Hos Ewii tror vi på, at stærke fællesskaber skaber stærke lokalsamfund. FredagsJAM er et fantastisk eksempel på, hvordan musik kan samle mennesker på tværs af generationer og give unge musikere en scene at udvikle sig på. Vi er stolte af at bakke op om et initiativ, der giver lokal kultur og talent nye muligheder for at blomstre, siger Lars Bonderup Bjørn, administrerende direktør, Ewii.
Frivillighed og adgang for alle
FredericiaLive, som driver Fredericias spillesteder Tøjhuset og Eksercerhuset, har mere end 100 frivillige, der er med til at gøre FredagsJAM til et af Trekantområdets vigtigste mødested for musiklivet.
Martin Andersen, formand for FredericiaLive, udtaler:
– FredagsJAM er vigtig for Fredericia og Trekantområdets musik- og kulturliv. Arrangementet er et værdifuldt mødested for musikere og giver unge musikere mulighed for at spille med mere erfarne musikere. Det er gratis at deltage, og det giver både musikere og publikum en chance for at være med. Derfor er vi rigtig glade for, at Ewii har valgt at støtte videreudviklingen af FredagsJAM.”
Fakta om FredagsJAM
- FredagsJAM finder sted i Tøjhusets Caféscene hver fredag, undtagen den sidste fredag i måneden, hvor bluesforeningen Double Trouble holder Blues Corner.
- FredagsJAM holder sommerferie i juli måned.
- FredagsJAM starter med en åbningskoncert fra 15.00-15.45. Herefter starter jam-sessions kl. 16.00, hvor alle tilstedeværende musikere kan deltage.
- FredagsJAM er gratis for alle at deltage i.
Sponsorer for FredagsJAM
FredagsJAM støttes af Middelfart Sparekasse, Musikaftenskolen Lillebælt, Ewii og FredericiaLive.