Bilister ved motorvejsafkørslen til Vejle Syd kan snart se frem til en markant opgradering af faciliteterne. Energiselskabet OK har nemlig sat gang i byggeriet af en ny lynladepark, en svanemærket dobbelt vaskehal og et støvsugercenter – alt sammen placeret på Godthåbsvej 51, tæt ved McDonald’s og Burger King.

– Vi ser frem til at tilbyde bilister i og omkring Vejle en samlet løsning, hvor de nemt og hurtigt kan lade deres elbil og samtidig benytte vores vaske- og støvsugerfaciliteter, udtaler Thor Folmann Krarup, e-mobilitetschef hos OK.

Med byggeriet ønsker selskabet at gøre det lettere for både lokale og gennemkørende at klare flere opgaver samme sted – fra lynopladning til bilvask og rengøring.

Ladeparken får seks 400 kW-hurtigladere med i alt 12 ladepunkter. Der etableres desuden overdækning, opholdsområde og gennemkørselspladser, hvilket skal gøre det mere bekvemt for bilisterne at bruge faciliteterne.

Vaskehallen bliver en svanemærket dobbeltløsning, hvilket betyder, at både miljø og bil bliver tilgodeset. Vaskevandet bliver renset og i stor grad genanvendt, vaskemidlerne overholder strenge kemikaliekrav, og tungmetaller udledes i minimal mængde.

Støvsugercentret får fem pladser og bliver integreret i området, så det hele kan klares på én gang.

OK forventer, at anlægget står færdigt til efteråret 2025.

0 0 stemmer
Bedømmelse
Følg kommentarer
Notifikation på
guest
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste Flest stemmer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer