Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkSport

Ny FHK-spiller kalder fansene magiske

Ny FHK-spiller kalder fansene magiske

Fredrik Mossestad er ny spiller i FHK i denne sæson, og har nu spillet i alt fire officielle kampe for klubben. To på udebane og to hjemme, og søndag venter endnu en udekamp. Mors-Thy står på programmet på en udebane, hvor FHK ikke har vundet i nyere tid.

Mossestad spillede inden skiftet til FHK for den svenske klub IFK Skövde. Nu har han taget skridtet videre til den danske liga og FHK. Her han hidtil kunne se holdet gå videre i pokalturneringen og i ligaen have hentet fem point i tre kampe.

- Det har været en god start for både mig og holdet, så jeg er glad, siger nordmanden.

Se herunder hele indslaget med Fredrik Mossestad, der kalder HK Ultras' opbakning for magisk.

Del artiklen

Læs også

Danko og Birksø stod i vejen i målløst lokalbragLIVE: Sæsonens første lokalbrag mellem Kolding og FredericiaFredericia møder et Kolding-mandskab uden sejre i de seneste kampeMathias Madsen glad for hjemmesejren, men fejlene skal væk før GOG