Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Krimi

Mistænkelig cyklist sigtet for indbrud

Mistænkelig cyklist sigtet for indbrud

Natten til mandag klokken 02:07 blev en mand anholdt i Danmarksgade i Fredericia efter mistanke om indbrud.

Politiet observerede en person på cykel med en taske fyldt med værktøj, blandt andet et koben. Manden, en 34-årig uden fast bopæl, blev anholdt på stedet, men havde ingen tyvekoster på sig. Det oplyser Arno Rindal Petersen fra Patruljecenter Syd.

Politiet foretager nu en nærmere undersøgelse for at fastslå, om den anholdte står bag et indbrud i området. Hvis det ikke viser sig at være tilfældet, vil manden blive løsladt. Politiets efterforskning af hændelsen fortsætter, og det er endnu uvist.

Del artiklen

Læs også

Tyv knuste rude og snuppede dyre briller fra udstillingsvindueKvinde på 33 råbte højt om politiet midt på nattenVilla udbrændt i Gårslev i natNattepatrulje fandt peberspray på mand