Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Krimi

Middelfartere dømt for produktion af 109 kilo skunk

Middelfartere dømt for produktion af 109 kilo skunk

Yderligere fem personer er tiltalt i sagskomplekset, hvoraf fire er varetægtsfængslede.

To mænd på 31 og 37 år fra Middelfart blev fredag ved en domsmandsret ved Retten i Sønderborg idømt i alt fire år og seks måneders fængsel i et omfattende sagskompleks om produktion af skunk samt tyveri af elektricitet i forbindelse med produktionen.

De to mænd blev anholdt i forbindelse med en koordineret aktion den 17. maj 2022 og har været varetægtsfængslede lige siden.

Efterforskningen har været koordineret af Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA Vest) ved Syd- og Sønderjyllands Politi i samarbejde med Fyns Politi.

Produktionen har fundet sted i Bredebro i Tønder Kommune, i Rødding i Vejen Kommune og i Haarby i Assens Kommune.

De to mænd blev dels dømt for at have produceret i alt 109 kilo skunk. Med i regnestykket er cannabisplanter og stiklinger, som politiet beslaglagde i forbindelse med ransagningerne, og hvor omregningen til skunk derfor er baseret på et takstmæssigt skøn. Dels blev de to mænd dømt for at have stjålet elektricitet fra to energiselskaber for i alt 847.000 kroner.

De modtog begge dommen.

Yderligere fem personer er tiltalt i sagskomplekset. De blev også anholdt i forbindelse med aktionen, hvoraf fire er varetægtsfængslede.

Retten i Sønderborg tog hul på denne del af sagskomplekset den 19. januar, hvor der ventes dom i sagen den 24. februar.

Del artiklen

Læs også

Forsøgte at flygte over biltagButikstyveri udviklede sig til røveriTyv knuste rude og snuppede dyre briller fra udstillingsvindueKvinde på 33 råbte højt om politiet midt på natten