Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkKrimi

Mand straffet for hundevold

Mand straffet for hundevold

En 64-årig mand fra Fredericia er blevet idømt en bøde for manglende kontrol over sine hunde, hvilket førte til flere alvorlige episoder, hvor høns blev dræbt.

Hændelsen fandt sted i en hundeskov nær Børkop i maj 2022, hvor mandens hunde angreb en anden hund. Trods et tidligere påbud fra Sydøstjyllands Politi i 2021, der krævede, at en af hundene skulle føres i kort snor, var begge hunde løsgående under angrebet.

I en anden episode i juli 2022, undslap den ene hund og trængte ind på en privat ejendom i Børkop. Her angreb og dræbte den flere høns. Hunden er siden blevet aflivet som følge af denne hændelse.

Dommen indebærer, udover bøden, at den 64-årige skal erstatte skaderne forføjet på den angrebne hund, hvilket inkluderer dækning af dyrlægeregningen. Den anklagede erkendte delvist sin skyld og har anmodet om betænkningstid i sagen.


Del artiklen

Læs også

Påvirket mand tog nødhammer ned fra væggen – anholdt få timer senerePolitiet slog til mod skunkvæksthuse – flere anholdt i Fredericia og VamdrupTyve brød døren op med koben og tog sølvtøj og pas – politiet har sikret DNABrød skydedøre op og tog tom pengeskuffe