Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkKrimi

Mand sigtet med 1,9 gram ukendt stof på sig

Mand sigtet med 1,9 gram ukendt stof på sig

En patrulje fra Sydøstjyllands Politi traf mandag eftermiddag en mand på Norgesgade i Fredericia. Manden blev visiteret på stedet, og ved visitationen fandt betjentene 1,9 gram af et ukendt stof. Stoffet er ifølge politiet omfattet af lovgivningen om euforiserende stoffer. Det oplyser Sydøstjyllands Politi ved Arno Rindal Petersen på tirsdagens pressebriefing.

Manden, der er sigtet i sagen, er en 46-årig mand fra Kolding Kommune. Hvad det ukendte stof nærmere viser sig at være, vil blive fastlagt ved en efterfølgende undersøgelse. Politiet har ikke oplyst yderligere om omstændighederne omkring visitationen.

Del artiklen

Læs også

Politiet slog til mod skunkvæksthuse – flere anholdt i Fredericia og VamdrupTyve brød døren op med koben og tog sølvtøj og pas – politiet har sikret DNABrød skydedøre op og tog tom pengeskuffeFalske pengesedler dukkede op ved kassen – to gange