Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkKrimi

Mand efterlyses efter hærværk og indbrudsforsøg

Mand efterlyses efter hærværk og indbrudsforsøg

I går måtte en mand haste fra Hotel Postgaarden i Fredericia, da hans varebil, der stod parkeret i Oldenborggade, blev udsat for indbrudsforsøg og hærværk.

- En rude blev knust til en udenlandsk varebil, men bilens ejer kommer ud, hvorefter gerningsmanden løber. Gerningsmanden havde sort tøj på og bar blandt andet en hættetrøje. Det skete klokken 19.55 tirsdag aften. Manden, der beskrives som almindelig af bygning og 170-180 centimeter høj, var hurtigt væk. Vi ved ikke om, der er sammenfald mellem gerningsmanden her og en gerningsmand, der løber fra et indbrudsforsøg senere samme dag, siger Finn Ellesgaard Nielsen fra Sydøstjyllands Politi.

Læs også

https://avisen.nu/indbrudstyv-loeb-fra-cykelskur/


Del artiklen

Læs også

Alle 21 byrådsmedlemmer står bag budgetforlig – indholdet holdes hemmeligt til mandagFalsk 500-kroneseddel brugt på apotekCykelstativ med plads til tre cykler stjålet fra garagePolitiet anholdt kvinde for at få ro på gaden