KULTUR. Byrådsmedlem Malene Søgaard-Andersen (SF) glæder sig over, at Fredericia Musicalteater skal være med til at udvikle den kommende storproduktion Aqua The Musical. Hun kalder det en sejr for Fredericia som kulturby – men hun havde gerne set, at forestillingen også blev opført på hjemmebane.

»Jeg synes, det er mega fedt, at vi kan få noget god omtale og positiv branding af vores by på den her måde. Det giver rigtig god energi, når vi er med i så store projekter, og det viser, at vi leverer kvalitet,« siger hun.

For Malene Søgaard-Andersen er Fredericia Musicalteater og Musicalakademiet tæt forbundet med byens identitet.
»Når jeg taler med folk uden for Fredericia, så kender de godt vores musicalteater. De ved, at vi laver musicals i topklasse, og at vi uddanner de mennesker, der står på scenen. Det betyder enormt meget for det billede, andre har af Fredericia som kulturby,« siger hun.

Alligevel lægger hun ikke skjul på, at hun finder det ærgerligt, at Aqua The Musical skal have premiere i København.
»Det er da mega ærgerligt. Jeg håber da virkelig, at den på et tidspunkt får lov til også at spille i Fredericia. For selvom det er vores musicalteater, der er med til at udvikle den, så er det ikke den samme branding af byen, som hvis folk kom hertil for at se den,« siger hun.

Hun peger på, at det ville have haft stor betydning for Fredericia, hvis musicalen også blev spillet lokalt.
»Det handler ikke kun om omtale. Det handler også om, at der kommer mennesker til byen, som spiser på vores restauranter, overnatter på vores hoteller og bruger penge hos vores erhvervsdrivende. Det har en kæmpe effekt på byens liv,« siger hun.

Malene Søgaard-Andersen forstår dog, at der kan være praktiske årsager til beslutningen.
»Den eneste grund, jeg kan forestille mig, er, at det måske ikke kan lade sig gøre scenemæssigt. Måske kræver det noget særligt teknisk, som vi ikke har mulighed for lige nu. Hvis det er tilfældet, må vi jo respektere det, men jeg synes stadig, det er ærgerligt,« siger hun.

Hun håber, at Fredericia fortsat vil få en central rolle i udviklingen af store produktioner og ser frem til de kommende år på musicalscenen.

»Vi bliver ved med at være en by, der sætter aftryk på dansk musical. Det her projekt bekræfter bare, at Fredericia stadig er landets musikalske kraftcenter – og det skal vi være stolte af,« siger Malene Søgaard-Andersen.