Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

← fredericiaavisen.dk

Løvestrøget forvandles til legeområde for børn i morgen

Løvestrøget forvandles til legeområde for børn i morgen

KULTUR. Lørdag den 28. marts fyldes Løvestrøget i Fredericia med liv, når gågaden forvandles til et stort gratis legeområde for børn og familier.

På programmet er ZooRace på store tøjdyr, hoppeborg, gratis tatoveringer, små konkurrencer, kreativ workshop, mulighed for at lave sin egen gadepynt samt musik og god stemning.

Det hele er gratis, og alle er velkomne, hvad enten man kommer med børn, børnebørn eller bare for at opleve stemningen i gaden.

Arrangementet finder sted i Løvestrøget i Fredericia midtby.

Del artiklen

Læs også

Fredericia åbnede JAvenue og sagde ja til piratfest i PrinsessegadeCharlotte Skovby forlader formandsposten i Rock Under Broen efter rekordårHerslev-borgere er vrede over flyttet busstoppestedMille Dinesen leder et kup i efterårsferiens biografprogram ved Lillebælt