Det er fredag den 5. december på Gl. Landevej i Erritsø. Temperaturen siger fem grader, himlen er tung og grå, og vinden sniger sig ind under jakkerne – men humøret hos Andresen’s VVS er alt andet end vintertræt. For foran virksomheden står en pølsevogn og damper lystigt, og duften af ristede løg blander sig med lyden af grin, små drillerier og faglige samtaler mellem lærlinge, svende og leverandører, der alle er mødt op for at give medarbejderne en særlig afslutning på ugen.

Indehaver og grundlægger Stig Andresen står midt i det hele. I dag handler det om at forkæle medarbejderne. Ikke med store armbevægelser, men med små oplevelser, der styrker fællesskabet og det faglige sammenhold – og som gør hverdagen i en travl håndværksvirksomhed lidt lettere.

Stig smiler, mens han peger på en kollega, som lærlingene kalder »Jesus«. »Jeg vil ikke håbe, at der er nogen her i kongeriget, der kører mere end dig. Alle har hørt om ham, men ingen har set ham,« griner Stig, og lærlingene Anton Gerdes og Justin Schär forsøger at holde masken, mens leverandører og medarbejdere bryder ud i latter. Det er den slags øjeblikke, der afslører, hvorfor Stig Andresen gennem 22 år har skabt en virksomhed, hvor sammenhold og lærlingeuddannelse står lige så stærkt som fagligheden.

Fredagens arrangement er nemlig ikke kun en social stund. Det er også en faglig eftermiddag, hvor leverandører kigger forbi for at opdatere medarbejderne – og især lærlingene – på nye vandhaner, toiletter, enheder, styringer og produkter, som de møder ude i marken. »Det er for at alle lige får lært lidt om det,« siger Stig. »Så man kan blive lidt klogere.«

Samtidig er det en mulighed for leverandørerne til at styrke relationerne til folkene, der hver dag installerer og arbejder med deres produkter. En af de deltagende repræsentanter siger, at det »er en hyggelig måde at være sammen på« og kalder dagen for en vigtig del af den vidensformidling, der holder branchen skarp.

Lærlingene Anton og Justin står lidt i baggrunden og griner, når Stig joker. Anton har været lærling i to år og forklarer, at det er en sjov dag, selv om han indrømmer, at han måske ikke havde set frem til den »i to dage i forvejen«. Men da han får spørgsmålet om, hvad hotdogs og hygge betyder oven på den negative lærlingedebat, som har fyldt i medierne, bliver han mere alvorlig. »Det er fint. Det er dejligt at undgå det,« siger han og ryster let på hovedet, da han bliver spurgt, om han personligt har oplevet dårlig behandling eller hårde toner. »Nej.«

Debatten om tonen i håndværksbranchen er ellers et varmt emne. Flere historier har fyldt medierne, men Stig Andresen afviser, at det generelt er et problem i VVS-faget. Han tager emnet alvorligt, men fastholder et bredere perspektiv. »Der har været meget fremme i medierne om behandling af lærlinge og tonen og sproget. Men min oplevelse er ikke, at det er så slemt, som det bliver gjort til. De unge mennesker i dag er altså blevet lidt mere sarte. Og branchen har altid haft en lidt hård tone, fordi det er en branche, hvor man skal levere løsninger, der er rigtige eller forkerte. Når du laver noget forkert, er man jo nødt til at påpege det, og i en hektisk hverdag kan der godt gå lidt skarpt i den.«

Men han tilføjer, at det ikke må blive en undskyldning for dårlig opførsel. »Det skal håndteres ordentligt. Jeg siger bare, at billedet nogle gange bliver forsimplet. Jeg har ikke hørt om store problemer her. Slet ikke.«

For Stig Andresen er arbejdet med lærlinge ikke en brandingøvelse – det er virksomhedens fundament. Andresen’s VVS har i over tyve år uddannet lærlinge, mange af dem er blevet fastansat, og flere er vendt tilbage efter nogle år ude i landet. Stig fortæller ofte historier om de unge, der vokser i faget. Om håndværkere, der kommer fra vanskelige vilkår, men ender med faglærte svendebreve, tårer i øjnene og et liv i nye rammer. Det er den slags fortællinger, der motiverer ham til at blive ved, siger han. Han mener, at VVS-faget rummer et enormt potentiale for unge, der søger et sted at høre til og udvikle sig med både hoved og hænder.

Derfor er der også en dybere tanke bag dagens arrangement. Det handler om at vise lærlingene, at de er en del af noget større. Om at give dem faglig opmærksomhed, være stolte af dem og støtte dem i en branche, der står foran store teknologiske og klimamæssige omstillinger. Fjernvarme, nye pumper, datadrevne styringer – alt sammen gør VVS til et fag i rivende udvikling. »Det er vigtigt at få unge ind i de her ting. Fjernvarme bliver mere og mere avanceret, og de ting synes de unge faktisk er spændende,« siger Stig.

Samtidig er han realistisk. »Vi har både unge og voksenlærlinge. De skal motiveres forskelligt, men i håndværksbranchen finder de hurtigt deres vej. De søger handling og udfordringer, og det får de her.«

Indenfor i frokoststuen høres mere latter. De store mænd i arbejdstøj får fyldt brød og pølser på tallerkenerne, mens lærlingene forsøger at skjule deres smil over små interne drillerier. Det er ikke bare frokost – det er et ritual, der binder folk sammen.

For leverandørerne er dagen også vigtig. De får mulighed for at fortælle om nye produkter, få feedback og skabe relationer i øjenhøjde. Flere af dem siger, at arrangementet burde findes i flere virksomheder, fordi det løfter hele kæden: leverandør, montør og lærling.

Stig Andresen står lidt i siden af flokken. Han følger lærlingene med øjnene, som en mand der både er chef, mentor og medmenneske. »Vi holder det både for svende og lærlinge,« siger han. »Det er vigtigt, at de unge får set og lært lidt. Det er derfor, vi gør det.«

Dagen afsluttes med mere faglig snak, mere pølsevognshygge og et sidste grin over Stigs kommentar om »rester til klokken 12«. Det er fredag i Erritsø, der er stadig gråt og fem grader, men hos Andresen’s VVS er der som altid varme nok i både tonen og fællesskabet.