Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Krimi

Indbrud i lejlighed: Dør brudt op med værktøj

Indbrud i lejlighed: Dør brudt op med værktøj

KRIMI. En lejlighed på Lumbyesvej i Fredericia har været udsat for indbrud i løbet af mandagen.

Indbruddet er sket i tidsrummet mellem klokken 10.00 og 20.28, hvor gerningspersonen har skaffet sig adgang ved at bryde hoveddøren op, formentligt med et koben.

Herefter er hele lejligheden blevet gennemrodet. Der er stjålet et mindre beløb i euro samt et smykkeskrin med indhold. Politiet har endnu ikke overblik over, hvad smykkeskrinet indeholdt, og der er derfor heller ikke fastsat en samlet værdi af det stjålne.

Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Sydøstjyllands Politi døgnrapport den 31.3 kl. 9.00 af vagtchef Arno Rindal Petersen.

Del artiklen

Læs også

Tyv knuste rude og snuppede dyre briller fra udstillingsvindueKvinde på 33 råbte højt om politiet midt på nattenVilla udbrændt i Gårslev i natNattepatrulje fandt peberspray på mand