Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

← fredericiaavisen.dk

Herslev Børnehus skal fortsat eksistere

Herslev Børnehus skal fortsat eksistere

Efter at være endt på årets sparekatalog var Herslev Børnehus atter ude i en følelse af overlevelseskamp. Men det lykkedes i 11 time at slippe fra lukningen, og det glæder forældre og støtter til stedet.

Også forældrerådet har været præget af den potentielle lukning, men nu er lettelsen over, at det er overstået for denne gang stor. Det er ikke første gang at Herslev Børnehus lander på forvaltningens slagtebord.

Del artiklen

Læs også

Thomas Hylgaard leder et hus, der begynder at spille klokken to: Hans Fredericia begynder hos børneneFredericias gamle huse har fået deres ansigt tilbageSimon Faber har været overborgmester i Flensborg: Nu er hans mission at gøre Fredericias historie kendt uden for voldeneKaffen i Fredericia ligger i den dyre ende, men teen er til at betale