Avisen

← fredericiaavisen.dk

Håndbold i Fredericia: En sæson med op- og nedture

Håndbold i Fredericia: En sæson med op- og nedture

Hvis man bare kender lidt til sportens verden, så ved man, at resultaterne hurtigt kan gå op og ned, og at en sejrsstime hurtigt kan blive brudt. I håndboldens verden er det nok endnu mere tydeligt – i hvert fald i enkelte kampe. Man kan føre med fire mål det ene minut og være bagud med to få minutter senere. Denne sæson har været et godt eksempel på dette, for Fredericia Håndboldklub.

Sæsonen har været så fuld af udsving, at der nok sidder flere betting-selskaber derude, der har nydt godt af den uforudsigelighed, der har præget holdets præstationer. I denne artikel kigger vi nærmere på, hvilke mekanismer der kan få en håndboldklub til at vakle det ene øjeblik og være flyvende det næste. Så hvis du ofte har undret dig over, hvordan det kan gå fra himmel til helvede på et splitsekund, så kan du med fordel læse med nedenfor.

Så længe bolden er rund

Hvis du er gammel nok til at huske, hvem Sepp Piontek er – og måske endda har set ham i aktion – har du nok hørt det berømte citat: “Så længe bolden er rund, kan alting ske”. Dette citat har siden spredt sig til alle mulige sportsgrene, ja selv i dagligdagen, fordi der er en eller anden form for universel sandhed i disse ord. Håndbold er uforudsigeligt, og alle hold kan vinde og tabe alt efter et hav af forskellige faktorer. 

Du kan i princippet sætte Fredericia op mod Barcelona og hvis alt flasker sig, kunne Fredericia sætte de mægtige catalanere på plads. Det sker nok næppe, men bare det, at det kunne ske, er noget af det, der gør håndbold – og sport generelt – til noget, milliarder af mennesker elsker verden over.

Hvorfor har Fredericia været så ustabile?

I løbet af en sæson kan alle hold gå gennem perioder, hvor det bare ikke spiller, men man må sige, at denne sæson har været en af de mere specielle for Fredericia. Hvad der ligger til grund for dette, kan være svært at give et ordentligt svar på. Dynamikken på holdet synes god, og spillerne respekterer trænerens beslutninger – både når det gælder startopstillingen og de taktiske justeringer under kampene.

Guðmundur Guðmundsson har på ingen måde tabt omklædningsrummet, så det er ikke her, hunden ligger begravet. Hvis vi skal pege på én ting, så er det nok,  at sæsonen har været præget af mange små marginaler – stolpe ud og stolpe ind. 

Når marginalerne er på ens side, føles det fantastisk, men når de ikke er, kan det være svært at blive ved med at finde motivation. Det eneste, spillerne og stab kan gøre, er at have fokus på disse elementer og blive ved med at opmuntre og motivere hinanden, når det går skidt, og huske på, at det hurtigt kan vende, når det går godt. Dét er forudsætningen for, at den næste sæson bliver noget helt andet.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på fredericiaavisen.dk →

Læs også

Birksø holdt FC Fredericia i live, men de sidste 30 til 40 meter mangledeNægtede at stoppe for politiet, og biljagt endte i sigtelserPolitikerne sætter sig i kørestolene til DM i kørestolsrugbySander stillede sig i målet for at slippe for at løbe: Det viste sig at være en ganske god beslutning