Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkSport

Gudmundsson efter endnu en sejr: Alt er muligt

Gudmundsson efter endnu en sejr: Alt er muligt

FHK's håndboldhold sikrede sig en afgørende sejr på 26-23 over Skanderborg Aarhus i en nervepirrende kamp, der bragte dem op på andenpladsen i slutspilspuljen. Efter kampen talte træner Gudmundur Gudmundsson til klubbens fans og roste sit holds præstation.

- Det er en fantastisk sejr mod et svært hold, udtalte Gudmundsson og fortsatte:

- Jeg vil sige, at vi gjorde det godt i anden halvleg defensivt, vores forsvar var outstanding. Vores målmænd stod godt. Holdet spillede klogt, og vi lavede ikke mange tekniske fejl. Alt er muligt.

https://youtu.be/AwlTAQwaa3o

Kampen bød på en intens første halvleg, der endte med en udligning til 13-13 i sidste sekund af Nicolaj Nørager. Anden halvleg fortsatte med nervepirrende spil, og ved 41 minutter førte FHK med 18-17, hvorefter gæsterne kaldte en timeout. FHK udbyggede deres forspring og vandt til sidst kampen med tre måls forskel, 26-23.

Gudmundsson takkede også fansene for deres opbakning under kampen: "Mange tak for opbakningen. Jeg tror dommerne gav Ultras gult kort, sagde Gudmundsson inden, at alle brød ud i grin inden han sluttede med at sige:

- Alle fightede. Vi er nu på andenpladsen.

Med sejren i dagens kamp er FHK's næste udfordring den 4. maj på hjemmebane mod Bjerringbro-Silkeborg, hvor de vil forsøge at fortsætte deres jagt på en plads i semifinalerne. Gudmundsson og holdet vil utvivlsomt arbejde hårdt for at opretholde den positive stime og gøre deres fans stolte.

Læs også

FHK-spillere efter nederlaget: En elendig anden halvlegRibe-Esbjerg tog luften ud af premierefesten i FredericiaFHK jagter de første hjemmepoint mod Ribe-EsbjergFC Fredericia jagter point mod ubesejrede Hvidovre