Avisen

fredericiaavisen.dk › Kultur

Fredericianske skoleelever mødte Andreas Mogensen

Fredericianske skoleelever mødte Andreas Mogensen

Fire drenge fra 8.b på Fredericia Realskole vandt konkurrencen MISSION ULTRA:SPACE, som DR havde udskrevet. De havde udtænkt og sendt et forsøg ud til rummet, som Andreas Mogensen testede og filmede på sin seneste rummission.

Her i eftermiddag fik de tre af drengene, Liam, Christian og Jeppe, mulighed for at møde Andreas personligt og få en snak om, hvordan det er at være astronaut på mission i rummet. Den fjerde af drengene, Emil, er på ferie, og kunne ikke være med i dag.

Foto: Claus Fisker, Fredericia Kommune

Andreas Mogensen er byens æresgæst og taler fra balkonen på Meldahl Rådhus i aften kl. 22.45. 

Drengenes gruppe var én ud af tre heldige vindere af DR’s konkurrence MISSION ULTRA:SPACE, som gik ud på at udtænke et forsøg med en BBC micro:bit, lave en videofilm og en skriftlig forsøgsvejledning i et missionsark til Andreas Mogensen på rumstationen ISS.

Foto: Claus Fisker, Fredericia Kommune
Del artiklen
Spil – prøv vores spil på fredericiaavisen.dk →

Læs også

Fredericia Art Festival åbner byen for kunst hele weekendenHundrede år efter de første biler kørte gennem volden, holder Danmarks Port fødselsdagHistorieekspressen kører med fire aftener om frihed, magt og demokratiUffe var med til at skabe grundlaget for Kanalbyen, og nu vil han vise, hvad der er kommet ud af det