Mere end to millioner danskere får i løbet af foråret udbetalt et skattefrit engangsbeløb, efter at Folketinget torsdag vedtog fødevarechecken.

Folkepensionister uden en stor formue og modtagere af offentlige forsørgelsesydelser får 2.500 kroner udbetalt i maj. Studerende får 1.000 kroner samme måned. Lærlinge, elever og andre under uddannelse er efter høringen også kommet med og modtager ligeledes 1.000 kroner. Børnefamilier uden høje indkomster får op til 5.000 kroner udbetalt i juni.

Aftalen blev indgået den 27. januar 2026 af regeringen – Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne – samt Socialistisk Folkeparti og Enhedslisten.

»Fødevarepriserne er fortsat høje, og mange familier, pensionister, lærlinge og andre under uddannelse har svært ved at få tingene til at hænge sammen. Derfor er jeg glad for, at de i løbet af de kommende måneder får den her økonomiske håndsrækning,« siger beskæftigelsesminister Kaare Dybvad Bek (S).

SF’s Sigurd Agersnap, der er medlem af beskæftigelsesudvalget, kalder det en sejr for de svageste.

»For en gangs skyld er det ikke endnu en skattelettelse til de rigeste, som vedtages, men en økonomisk håndsrækning helt primært til dem, der har mindst,« siger han.

Enhedslistens beskæftigelsesordfører Victoria Velásquez peger på, at fødevarechecken ikke står alene.

»Vi er glade for, at der kommer hjælp ud til hundredetusindevis af de fattigste danskere, og at det lykkedes at få elever og lærlinge med. Fødevarechecken kan ikke stå alene, og derfor er vi også glade for, at vi har taget første skridt mod en afskaffelse af momsen på frugt og grønt og fødevarer,« siger hun.

Log ind

Bliv medlem (kommer snart)
Få adgang til eksklusivt indhold og funktioner

Kommentar

Ingen kommentarer endnu