Formand for Bosætnings- og Turismeudvalget, Susanne Eilersen (O), er stærkt kritisk overfor de seneste ændringer på Fredericia Bibliotek. Ifølge Eilersen fremmer ændringerne ikke bosætningen i kommunen og kan føre til, at børnefamilier føler sig afskrækket fra at bruge biblioteket.
Flere borgere, herunder en familie, der inden for den seneste årrække er flyttet til Fredericia, har henvendt sig til Fredericia AVISEN med bekymring over, at legetøjet i børneafdelingen på biblioteket er blevet fjernet. Susanne Eilersen mener, at dette tiltag er et skridt i den forkerte retning og undrer sig over beslutningen.
– Det undrer mig meget, at man har lavet de nye tiltag på biblioteket. Jeg har ikke haft lejlighed til at tale med chefbibliotekaren, men jeg har altid set biblioteket som et kulturhus, et sted, hvor man også kan tage sine børn eller børnebørn med hen og bruge et par timer sammen, fortæller Eilersen.
Hun understreger, at biblioteket ikke kun er et sted for bøger, men også et samlingspunkt for familier og bedsteforældre, der ønsker at tilbringe tid sammen.
Eilersen er ikke alene om sin holdning. Hun er bekymret for, at ændringerne på biblioteket kan sende et dårligt signal til børnefamilier, som man i Fredericia ønsker at tiltrække. Ifølge hende er biblioteket en central del af byens kulturelle tilbud, og det bør derfor være et sted, hvor alle føler sig velkomne, ikke mindst de familier, der søger en attraktiv by at bosætte sig i.
– Vi vil gerne være børnefamiliernes førstevalg, og et bibliotek i centrum af byen er en stor del af det. Hvis vi begynder at skræmme folk væk fra biblioteket, er vi på den forkerte vej, siger hun og understreger vigtigheden af, at Fredericia er en by, der tiltrækker børnefamilier, både til bosætning og som besøgende.
Eilersen fremhæver, at den politiske vision for Fredericia er at gøre byen til et attraktivt valg for børnefamilier, og at kulturelle tilbud som biblioteket spiller en central rolle i at opnå dette mål. Hun opfordrer derfor til, at der bliver set nærmere på de ændringer, der er blevet gennemført, og at beslutningerne om bibliotekets tilbud bliver overvejet på ny.
– Det er vigtigt, at vi har kulturelle steder, hvor familier føler sig velkomne og kan tilbringe tid sammen. Biblioteket er et oplagt sted til det, og vi skal sikre, at det fortsat er et sted, der byder familierne velkommen, ikke skræmmer dem væk, afslutter hun.
Med Eilersens kritik lægges der op til, at der skal tages en grundig gennemgang af bibliotekets ændringer og deres mulige konsekvenser for byens tiltrækningskraft som et sted for børnefamilier.
Læs også