Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkSport

FC Fredericia forlænger med keeper

FC Fredericia forlænger med keeper

FC Fredericia er blevet enig med FC Midtjylland og Valdemar Birksø, om at forlænge lejeaftalen for den 22-årige målmand.

Valdemar Birksø kom til FC Fredericia sidste sommer på en lejeaftale fra FC Midtjylland, og han har været fast mand lige siden.

- Vi er glade for at forlænge lejeaftalen med Valdemar, da det er vigtigt med kontinuitet. Valdemar har stået samtlige kampe i NordicBet Ligaen i den netop afsluttede sæson og har dermed været vores førstevalg. Samtidig med dette, så kommer han til at spille sammen med det forsvar han kender. Han er i en rivende udvikling, og er kun blevet bedre i løbet af sæsonen, så vi forventer at han kommer til at gøre endnu bedre til den kommende sæson, sammen med resten af holdet, siger direktør Stig Pedersen.

Valdemar Birksø har foreløbigt spillet 32 kampe for FC Fredericia.

Del artiklen

Læs også

Moberg bliver i FHK frem til 2029Erritsø-rugbyspillere kom hjem fra København med pokal og medaljer om halsenFredericia-spiller hjem fra Sverige med bronze om halsen – »Så tog vi os sammen, og så skete det«Danko og Birksø stod i vejen i målløst lokalbrag