Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

← fredericiaavisen.dk

EUC Lillebælt bag stor udvidelse

EUC Lillebælt bag stor udvidelse

UDDANNELSE. Torsdag den 27. marts 2025 starter EUC Lillebælt arbejdet med en omfattende udvidelse af skolens skolehjem, som vil give markant bedre faciliteter og overnatningsmuligheder for elever og kursister. Projektet indebærer opførelsen af hele 26 nye værelser, hvilket bringer det samlede antal op på 152 værelser.

Udvidelsen er et led i skolens løbende ambition om at optimere læringsmiljøet og skabe de bedst mulige rammer for elevernes ophold og trivsel.

"Med det stigende antal elever, der søger vores uddannelser, er behovet for moderne og komfortable overnatningsmuligheder vokset betydeligt. De nye værelser bliver klar til brug allerede fra næste skoleår, august 2025," fortæller skolen i en meddelelse på sociale medier.

Med de ekstra værelser kan EUC Lillebælt bedre imødekomme efterspørgslen fra elever, der kommer fra områder langt væk fra skolen, og som derfor har brug for gode overnatningsmuligheder i forbindelse med deres uddannelse.

Skolen glæder sig til at byde elever og kursister velkommen i de nye faciliteter, som bliver moderne indrettede og imødekommende.

Udvidelsen forventes at styrke skolens position som et attraktivt uddannelsesvalg i regionen og bidrage positivt til elevernes trivsel og uddannelsesrejse.

Del artiklen

Læs også

Herslev-borgere er vrede over flyttet busstoppestedFor mange unge er Ungdommens Hus ikke bare et sted, de kommer. Det er det første sted i Fredericia, de hører tilFredericia sagde ja til en hel sommer, og den sagde ja tilbage: Nu er byen kåret til Årets Juleby, inden bladene er faldetLouise Thaysen Raun kigger op, hvor andre kigger ned