På et debatmøde i Kulturkasernen tirsdag aften meldte Enhedslisten i Fredericia klart ud: Partiet vil ikke længere pege på Socialdemokratiet som borgmesterparti. Det skete i rolige rammer, hvor der var plads til debat, og hvor flere partier var repræsenteret.
– For os har det ikke været vigtigt, hvem vi samarbejder med – det vigtige er resultaterne, sagde byrådsmedlem Cecilie Roed Schultz.
Bruddet med Socialdemokratiet
Mødet, der havde titlen Kommunalvalg med brud på venstrefløjen – hvem giver det mening for Enhedslisten at samarbejde med?, blev rammen for en markant udmelding fra Enhedslisten i Fredericia. Cecilie Roed Schultz lagde ikke skjul på, at partiet har følt sig overset i samarbejdet med Socialdemokratiet.
– Vi er nået til en erkendelse af, at det har været meget begrænset, hvor meget vi har kunnet få igennem i forhandlinger med dem. Der har været radiotavshed, og jeg har ikke fået et eneste opkald fra borgmesteren i år. Tidligere ringede borgmesteren (Den tidligere borgmester i Fredericia Kommune, Steen Wrist red.) flere gange om ugen, sagde hun blandt andet på mødet.
Politikken før samarbejdspartnerne
Enhedslisten fremhævede, at det politiske samarbejde i Fredericia har ændret sig. Partiet oplevede, at de kunne få mere indflydelse på deres mærkesager ved at samarbejde med andre partier ved budgetforliget – herunder Venstre, Dansk Folkeparti og Konservative.
– Når vi kigger på børneområdet, har vi haft rigtig meget tilfælles med Venstre. På pension og socialområdet har det været Dansk Folkeparti. På klima- og miljøområdet har vi fundet fælles grund med Konservative. Det handler om, hvor vi kan få resultater, sagde Cecilie Roed Schultz.
Hun pegede blandt andet på gratis bybusser som en mærkesag, der blev gennemført i det budgetforlig, som Enhedslisten var med til at indgå i efteråret – uden om Socialdemokratiet.
– 26 kroner hver vej for en busbillet er en stor andel af mange borgeres rådighedsbeløb. Når vi ser på kontanthjælpsreformen, vil mange miste flere tusinde kroner om måneden, og nogle vil miste deres hjem. Så ja, det betyder noget, sagde hun.
Reaktioner fra salen
Socialdemokratiets borgmester Christian Bro var ikke til stede til mødet, men det var hans lokalformand, Karsten Cordtz. Cordtz forsøgte at række hånden ud til Enhedslisten:
– Det er helt naturligt, at vi fire partier – SF, Enhedslisten, Socialdemokratiet og Radikale – holder sammen. Vi har haft en rusketur i efteråret, men vi skal finde fælles løsninger.
Cecilie Roed Schultz svarede, at samarbejdet med Socialdemokratiet har føltes som en-vejs-kommunikation:
– Vi har stået last og brast igennem borgmesterskandalerne, men vi har ikke følt, at der er blevet rakt ud til os.
Fra publikum kom der opbakning til Enhedslistens beslutning. En deltager udbrød: “Ja, nok er nok!”, da Cecilie Roed Schultz talte om bruddet med Socialdemokratiet.
“Vi vil samarbejde bredt”
Selvom Enhedslisten ikke længere vil pege på Socialdemokratiet som borgmesterparti, afviste Cecilie Roed Schultz, at nogen på forhånd er udelukket fra samarbejde.
– Vi kommer ikke til at pege på nogen. Vi går til valg på vores politik. Vi samarbejder med dem, der vil hjælpe med at gøre vores politik til virkelighed, sagde hun og tilføjede, at det vigtigste er at kunne få gennemført mærkesager, uanset hvem der sidder på borgmesterposten.
Venstres Peder Tind, der også deltog i mødet, anerkendte, at dynamikken i byrådet havde ændret sig:
– Det har været et godt samarbejdsmiljø, og politik handler også om relationer. Det koster intet at sige tak til hinanden, sagde han.
Hvad nu?
Med Enhedslistens udmelding står Fredericia over for et kommunalvalg, hvor traditionelle flertalskonstellationer er i opbrud. Om Socialdemokratiet vil forsøge at genetablere samarbejdet med Enhedslisten, eller om Enhedslisten fortsætter med at søge indflydelse uden om deres tidligere samarbejdspartner, vil tiden vise.
Men én ting står klart efter mødet: Enhedslisten slår fast, at de har ikke forladt Socialdemokratiet. De mener, det er Socialdemokratiet, der har forladt dem.