Fredericia Bibliotek inviterer til dialogmøde efter kritik fra flere forældre, der har undret sig over, hvorfor børnebiblioteket har fjernet en stor del af det populære børnelegetøj. Kritikken er tidligere blevet omtalt i Fredericia AVISEN, og nu tager bibliotekschef Erik Thorlund initiativ til en morgencafé, hvor forældre kan møde op og stille spørgsmål direkte til biblioteket.

Mødet finder sted søndag den 16. marts klokken 10 i Bibliotekssalen, hvor formålet er at finde fælles løsninger og styrke dialogen med forældrene i Fredericia.

Bibliotekschef Erik Thorlund fortæller til Fredericia AVISEN, at biblioteket håber på en konstruktiv dialog:

– Jeg ser frem til, at forældrene møder op og kommer med deres spørgsmål. Vi ønsker at forstå deres bekymringer bedre, og hvis vi har været for hurtige med nogle ændringer, er vi åbne for at finde bedre løsninger sammen med borgerne. Jeg synes, det er bedre vi mødes, end at de henvender sig til jer (Fredericia AVISEN, red.), siger Thorlund.

Han erkender, at nogle beslutninger måske er blevet taget uden tilstrækkelig dialog med brugerne, og det er netop derfor, mødet er arrangeret:

– Vi ønsker at etablere en bedre dialog med borgerne. Min dør er altid åben, og min telefon er altid tilgængelig, men nu tager vi også skridtet med at invitere til en fælles samtale, hvor alle kan blive hørt, forklarer Erik Thorlund.

Flere forældre har kritiseret biblioteket for, at fjernelsen af legetøjet har gjort biblioteket mindre attraktivt for børn og børnefamilier. De mener, at biblioteket med beslutningen har overset vigtigheden af et rummeligt og indbydende børnemiljø, hvor børn både kan lege og lære.

– Hvis vi har været for hurtige med nogle ændringer, er det netop sådan noget, vi skal tale om til mødet. Vi vil gerne finde løsninger, der både opfylder bibliotekets behov og samtidig tager hensyn til børnefamiliernes ønsker, sige Thorlund.

En af kritikkerne af bibliotekets ændringer har været Kamilla Rasmussen, som er tilflytter. Hun har fortalt om hendes oplevelse igennem hendes år i byen med biblioteket.

– Jeg tror, da jeg flyttede hertil for fire år siden, var der ikke rigtig legetøj på biblioteket. Det er noget, der er kommet stille og roligt hen ad vejen. Og det har bare været mega fedt, fordi de har givet muligheden for, at flere familier kommer derned, sagde Kamille i en tidligere artikel, som kan læses her.

Siden er legetøjet dog taget væk igen. Det er sket i forbindelse med, at Fredericia Bibliotek har indført “åbent bibliotek”.

Morgencaféen finder sted i bibliotekssalen, og af hensyn til forplejningen ønsker biblioteket besked fra deltagerne forud for arrangementet, der finder sted søndag den 16. marts klokken 10.00. Man skal tilmelde sig senest fredag klokken 15:00 via erik.thorlund@fredericia.dk eller sende en sms til: 50885235.

0 0 stemmer
Bedømmelse
Følg kommentarer
Notifikation på
guest
1 Kommentar
Ældste
Nyeste Flest stemmer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer
Sakarya Escort
Sakarya Escort
23:09 - 10. marts 23:09

Sakarya Escort Kızlarla Güzel Vakit Geçirin