Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Politik

DMI varsler tæt tåge i store dele af landet

DMI varsler tæt tåge i store dele af landet

Danmarks Meteorologiske Institut udsender onsdag morgen varsel om tæt tåge over en stor del af Danmark.

Fugtig luft og klart vejr uden nævneværdig vind har natten igennem skabt de perfekte betingelser for tågedannelse. På Sjælland, Lolland, Falster, Fyn og i den sydlige del af Jylland er tågen blevet så tæt, at sigtbarheden mange steder er under 100 meter.

»Fugtig luft og klart vejr uden særlig meget vind er den perfekte kombination for dannelsen af tåge. I nat var ingen undtagelse,« siger vagtchef Klaus Larsen fra DMI.

Varslet gælder frem til kl. 07.30, men DMI advarer om, at der også efter dette tidspunkt stedvist kan forekomme tåge, når solen stiger op og begynder at opløse den.

Er du på vej ud i trafikken, opfordrer DMI til at give god tid og køre forsigtigt med sænket fart.

Del artiklen

Læs også

Lillebæltstien skal på sigt løbe helt til FredericiaToni Bach er ny folketingskandidat for SF i FredericiaKolding har ikke besluttet, hvad kommunen vil betale til nyt udstyr og bygninger på Elbokøkkenet»Lige alvorligt uanset, hvilken kommune der betaler«, siger politiker om Døgnhusene