Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkPolitik

DMI: Alt fra snestorm til sjap

DMI: Alt fra snestorm til sjap

De seneste prognoser indikerer, at lavtrykket tager en bane hen over den centrale del af landet. Det betyder at nedbøren vil falde som sne nord for lavtrykket, mens nedbøren syd for lavtrykket vil en blandet landhandel med en blanding af sne, slud og regn.

Der er dog stadig en risiko for at lavtrykket tager en mere nordlige bane over landet, i det tilfælde vil nedbøren i en større del af landet falde som tøsne eller slud.

Tiltagende vinde og køligere temperaturer

Udover sne, så bringer lavtrykket også mere blæsende vejr med sig. I hele landet ventes der mellem frisk og hård vind. Desuden er der i store dele af landet risiko for vindstød af stormstyrke.

Temperaturen vil ligge mellem frysepunktet og 4 graders varme, mens det i det varslede område vil være omkring frysepunktet og i løbet af dagen falde til mellem 2 og 3 graders frost.

Kombinationen af sne, frost og blæsende vejr giver stor sandsynlighed for snefygning i det centrale og nordlige Jylland. Snefygning kan give store trafikale problemer, med sigtbarhed og store snedriver.

Derfor er der udsendt et varsel for snestorm i den nordlige og centrale del af Jylland.

På den lyse side

Når lavtrykket helt har passeret Danmark, får vi vinden ned fra nord og nordvest med kold luft og kun enkelte spredte slud- eller snebyger, hvor der er gode muligheder for lidt eller nogen sol ind imellem.

Dagtemperatur ventes at ligge mellem frysepunktet og 4 graders varme, og nattemperatur ned mellem 2 og 6 graders frost, men natten til onsdag kan temp. lokalt falde ned til omkring 10 graders frost.

Læs også

Middelfart Kommune har brugt to et halvt år på at købe en million kvadratmeter op ved EjbyHerslev passer sig selv, elsker sin by og fik løfte om ro – nu står børnehaven igen til lukningBorgmesteren afviser at frede noget – »Det vil kunne skabe en falsk tryghed«Regeringen kalder til pressemøde efter historisk dårlige PISA-resultater