Lørdag den 28. marts lettede det første fly i en ny Norwegian-rute fra Billund til Barcelona, og lufthavnen bød det velkommen med en klassisk vandportal. Dagen efter fulgte Wizz Air med genåbningen af den direkte rute til Budapest.

Wizz Air var faktisk kommet sommerprogrammet i forkøbet allerede i starten af marts, da ruten til Albaniens hovedstad Tirana åbnede.

»Med de nye ruter fra Norwegian og Wizz Air får vi lukket flere strategiske huller i vores rutekort. Ruterne styrker både tilgængeligheden til og fra Vestdanmark og skaber bedre forbindelser for både erhvervslivet og ferierejsende,« siger administrerende direktør Jan Hessellund.

Sommerprogrammet bringer ifølge lufthavnen direkte ruter til Rom, Milano, Napoli, Edinburgh, Malta, Porto, Nice og Kreta.

Marts var desuden en måned for jubilæer. Air France kunne fejre 15 år i Billund, mens KLM rundede 20 år som samarbejdspartner. De to selskaber stod i 2025 tilsammen for over 500.000 passagerer i lufthavnen og forbinder Vestdanmark med de store internationale hubs i Paris og Amsterdam.

Passagertallet i marts lød på 224.488, hvilket var 7,0 procent færre end samme måned sidste år.

På fragtområdet gik det til gengæld frem. I alt blev 7.581 tons gods håndteret i marts, en vækst på 6,1 procent sammenlignet med samme periode i 2025. Cargo Handling Billund Airport oplevede desuden øget chartertrafik med særbestilte fragtflyvninger tilpasset kundernes specifikke behov.

Lufthavnen er samtidig i gang med at etablere en ny kølehal til håndtering af temperaturfølsomt gods, herunder lægemidler, som en del af en satsning på et marked i vækst.

Annoncer

Log ind

Bliv medlem (kommer snart)
Få adgang til eksklusivt indhold og funktioner

Kommentar

Ingen kommentarer endnu