Avisen

fredericiaavisen.dk › Krimi

Beredskabsøvelse i gang i det nordlige Fredericia

Beredskabsøvelse i gang i det nordlige Fredericia

I dag den 7. juni afvikles der en beredskabsøvelse med deltagelse af blandt andet Sydøstjyllands Politi og Beredskabsstyrelsen i den nordlige del af Fredericia.

Der vil i den forbindelse være aktivitet i området ved Treldevej, Nordre Kobbelvej og Egeskovvej.

Foruden Sydøstjyllands Politi og Beredskabsstyrelsen deltager TrekantBrand, Region Syddanmark samt Styrelsen for Patientsikkerhed. Formålet med øvelsen er at træne samarbejdet og beredskabet i tilfælde af en hændelse med kemiske eller biologiske stoffer og materialer.

Øvelsen finder sted onsdag den 7. juni i tidsrummet fra klokken 9.00 til 14.00.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på fredericiaavisen.dk →

Læs også

Nægtede at stoppe for politiet, og biljagt endte i sigtelserBilist på 43 år kørte spirituspåvirket midt om nattenTyve brød ind i byggeplads og tømte container for messing og værktøj for 50.000 kroner35-årig mand i grundlovsforhør sigtet for grov vold på diskotek i Fredericia