Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Sport

Arenaen skal fyldes: FHK åbner slutspillet mod Aalborg lørdag aften

Arenaen skal fyldes: FHK åbner slutspillet mod Aalborg lørdag aften

Det er nu bekræftet. Fredericia Håndboldklub tager lørdag den 4. april kl. 18.00 imod Aalborg Håndbold i Middelfart Sparekasse Arena i første runde af slutspillet i Bambuni Herreligaen. Billetsalget til opgøret er åbnet.

Bekræftelsen kommer dagen efter, at FHK lørdag besejrede Mors-Thy 33-31 i en dramatisk kamp og dermed sikrede sig pladsen i top otte.

»Det er en kamp, vi har set frem til,« siger direktør Thomas Renneberg-Larsen. »Nu er det bekræftet, og vi håber virkelig, at vi kan fylde arenaen. Aalborg er ligaens absolut stærkeste mandskab, og en fuld hal vil skabe den intense atmosfære, der kan bære spillerne frem og gøre en forskel.«

Billetter kan købes HER

Del artiklen

Læs også

FHK udlejer målmand Magnus Siim Pedersen til TM TønderFC Midtjylland henter Adam Nygaard tilbage fra FC FredericiaMoberg efter comebacket: Vi skal vinde to kampe i trækMadsen efter storsejren: Forsvaret var udslagsgivende