Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkKrimi

Arbejdsulykke ved brandslukning: Kemikalieberedskabet rykkede ud

Arbejdsulykke ved brandslukning: Kemikalieberedskabet rykkede ud

Torsdag morgen kl. 08:28 opstod en arbejdsulykke på Gl. Ribevej i Fredericia i forbindelse med slukningen af branden på gården. Under flytning af en beholder med myresyre blev beholderen beskadiget, hvilket førte til udslip af syren.

Myresyre er farligt, især når det indåndes. Som en sikkerhedsforanstaltning blev de personer, der var til stede under hændelsen, flyttet fra stedet. Tre medarbejdere fra beredskabstyrelsen samt en person fra gården blev sendt til tjek, da det er risikabelt at indånde dampen fra syren. Kemikalieberedskabet blev tilkaldt, og vejen blev spærret for at forhindre yderligere skade og risiko for offentligheden.

Læs også

Natten startede dyrt for 20-årig – nu venter en bøde på 1000 kronerMistede herredømmet på motorvejen – kørte ind i tysk køretøjForsøgte at køre fra politiet – blev standset påvirket og uden kørekort58-årig anholdt efter sammenstød i morgenmørket – var påvirket bag rattet