Biografen er fyldt til sidste plads. Stemningen er høj, og forventningerne mærkes i luften. Der er noget magisk ved at være til forpremiere på en film, og denne aften var ingen undtagelse. Under stjernerne på himlen – filmen om den danske popkulturlegende Tommy Seebach – er sat til at blive en af årets store filmoplevelser, og i Panorama Biografen i Fredericia var alt klar til at fejre denne storslåede skildring af en mand, der både kæmpede for at forblive på toppen og for sin kærlighed til familien.

Biografen var fyldt til sidste røde stol. Stemningen var høj, og forventningerne kunne mærkes i luften.

Der er noget magisk ved at være til forpremiere på en film, og denne aften var ingen undtagelse. Under stjernerne på himlen – filmen om den danske popkulturlegende Tommy Seebach – er sat til at blive en af årets store filmoplevelser, og i Panorama Biografen i Fredericia var alt klar til at fejre denne storslåede skildring af en mand, der både kæmpede for at forblive på toppen og for sin kærlighed til familien.

Foran i salen stod de medvirkende – Anders Matthesen, Neel Rønholt, Caspar Phillipson og instruktør Kasper Gaardsøe – og ventede på, at lærredet lyste op. Den duftende luft var fyldt med popcorn og spænding. Før filmen startede, var det tid til at dele tanker om arbejdet med filmen, og det bliver klart, at de har givet sig selv hen til denne film – ikke bare som skuespillere, men som mennesker, der har fået et ægte indblik i Tommys liv og musik.

Anders Matthesen, der spiller en central rolle som Tommy, tager ordet først. Hans stemme er rolig, men hans entusiasme er tydelig.

– Jeg synes noget af det, vi kunne sætte hårdt ind over for at prøve at lave det så nøjagtigt som muligt. Der har vi jo fået en sanglærer, der skulle hjælpe med at synge med i den rette toneleje, og som også kunne hjælpe med at analysere de her numre, Tommy prøvede at synge på. Men det var spændende, sagde han og fortsatte med at beskrive, hvordan han arbejdede på at få præstationen så autentisk som muligt.

Salen var helt fyldt. Foto: AVISEN

Matthesen nævnte også, hvordan han havde fået hjælp at justere sin spilleteknik, så han ramte den rette stil og tone, ligesom Seebach gjorde.

Instruktøren Kasper Gaardsøe får også ordet. Han virkede lidt nervøs, men hans stemme bærer en dyb respekt for det projekt, han har arbejdet på de sidste tre år.

– Vi håber, I tager godt imod det. Vi har arbejdet rigtig længe med det her film. Det er jo nærmest tre år fra jeg fik det første opkald fra producenten og spurgte om vi ville lave en film om legenden Tommy Seebach, indledte han, og tilføjede med et smil:

– Til at starte med sagde jeg nej tak, det skal jeg ikke, fodi jeg ikke havde lyst til at lave den her spillefilm, men det var fordi jeg ikke kendte så meget til Tommy, og jeg var bange for, at jeg ikke kunne gøre ham ære nok.

Han fortsatte med at fortælle om sin usikkerhed og hvordan han blev ramt af Tommys historie:

– Men så tænkte Christian, som var producenten, som jo var i telefonen. Han fortalte om Tommys oplevelse med at lave sangen Under stjernerne på himlen… og fortalte hvor vildt det var, at han havde skrevet den her sang, som jo er en fantastisk sang.

Instruktør Kasper Gaardsø.

Gaardsøe afsluttede med at sige, at det var svært at finde de rette skuespillere, indtil Anders og Neel kom ind ad døren:

– Og så synes jeg bare, at det hele gik op i en højere enhed. Så tusind tak for det, Anders og Nick.

Efter at have stået et kvarters tid og fortalt om filmen, var det tid til at komme videre for Anders Matthesen, Neel Rønholt, Caspar Phillipson og instruktør Kasper Gaardsø. GPS’en blev sat til Panorama Biografen i Middelfart, og så kunne forpremieren i Fredericia gå i gang.

0 0 stemmer
Bedømmelse
Følg kommentarer
Notifikation på
guest
0 Kommentarer
Ældste
Nyeste Flest stemmer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer