fredericiaavisen.dk › Regionen
Alle partier bag regionens milliardbudget – ventetider i børnepsykiatrien får 40 millioner
Forhandlerne bag Region Syddanmarks budget 2027. Fra venstre: Kim Johansen (S), Pernelle Jensen (V), Martin Schmidt Konradsen (EL), Bettina Eriksen (LA), Peter Kofod (DF), Bo Libergren (V), Joachim Hoffmann (K), Mette With Hagensen (S), Annette Blynel (SF), Melissa Gilroy (RV), Kim Lund (DD) og Cecilie Liv Hansen (løsgænger). Foto: Maria Tuxen Hedegaard.

POLITIK.Samtlige ni partier og løsgængeren i regionsrådet blev torsdag aften i regionshuset i Vejle enige om Region Syddanmarks budget for 2027. Forliget lægger de økonomiske rammer for et år, hvor sundhedsreformen for alvor slår igennem, og hvor regionen fra 1. januar overtager en række opgaver og omkring 1000 medarbejdere fra kommunerne.
Det samlede driftsbudget lyder på 35,1 mia. kr. For de penge skal cirka 28.000 fuldtidsansatte levere sundheds-, psykiatri- og socialydelser til regionens 1,2 mio. borgere og samtidig arbejde med miljø, mobilitet og uddannelse. De nye medarbejdere fra kommunerne skal blandt andet stå for akutsygeplejen, sundheds- og omsorgspladser og specialiseret rehabilitering.
Blandt de konkrete prioriteringer fylder børn og unge mest. Der afsættes en ramme på 40 mio. kr. til samarbejdsaftaler med kommunerne, som skal give børn, unge og deres familier hjælp tæt på, mens de venter på udredning i børne- og ungdomspsykiatrien, hvor ventetiderne ifølge forligspartierne i dag er alt for lange. Dertil kommer 4 mio. kr. til at følge op på det særlige udvalg, der blev nedsat sidste år for at udforme en børne- og ungepolitik, yderligere 4 mio. kr. til efterfødselstilbud og en fertilitetsplan med fokus på forebyggelse og behandling hos speciallæger.
Netop speciallægepraksis får med forliget, hvad regionen selv kalder en historisk stor udbygning. Foreløbig er der sat knap 30 mio. kr. af til nye ydernumre, hvilket skal bane vejen for den kommende ventetidsgaranti og give borgerne lettere adgang til en speciallæge. Odense Universitetshospital tilføres godt 14 mio. kr. til blandt andet neonatal intensivkapacitet og kræftbehandling, og der er afsat 13 mio. kr. ekstra til trivsel og arbejdsmiljø, herunder til at tage imod de mange nye medarbejdere og forebygge sygefravær hos gravide ansatte.
Regionsrådsformand Bo Libergren (V) understreger, at reformen nu skal fungere i praksis.
»I 2027 er sundhedsreformen ikke længere en plan for fremtiden. Det er derimod den virkelighed, som Region Syddanmark sammen med en lang række andre aktører på sundhedsområdet skal have til at lykkes, så borgerne kan få hjælp tættere på deres hverdag. Heldigvis har regionen en solid økonomi. Når vi har betalt vores regninger, er der oven i det mulighed for at give ekstra penge til en række væsentlige områder,« siger han og tilføjer, at han er stolt over, at det igen er lykkedes at samle alle partier bag forliget.
Med budgettet er rammerne for sygehusdriften og det nære sundhedsvæsen lagt fast, og det er nu op til de nye sundhedsråd – herunder Sundhedsråd Lillebælt – i løbet af efteråret at fastlægge budgetterne for de driftsopgaver, de overtager, og prioritere udbygningen af det nære sundhedsvæsen.
Flere af forligspartierne fremhæver, at aftalen skærer i bureaukratiet og giver sundhedsrådene stort råderum. SF's Annette Blynel glæder sig over, at det lykkedes at få flertal for efterfødselsklinikker ved regionens fødeafdelinger, mens Enhedslistens Martin Schmidt Konradsen peger på, at den siddende patientbefordring gennem Flextrafik nu skal drøftes politisk i forretningsudvalget. For Danmarksdemokraterne er det første gang, partiet er med i et budgetforlig i regionen.
Budgettet vedtages formelt på regionsrådsmødet mandag den 28. september.


